fbpx

Vláčecí nástrahy

Vláčecí nástrahy

Nástrahy na vláčení si vyráběli již staří Římané. Od těch dob se vláčecí nástrahy hodně změnily, ale zapálení rybářů je pořád stejné. Záběr, který přechází jako náraz do vláčené nástrahy dostane snad každého rybáře.

Jaké máme druhy vláčecích nástrah?

 

1) Plandavky

Jak sám název této vláčecí nástrahy napovídá, jde o plíšek s háčkem, který při tažení vodou plandá ze strany na stranu. Je to velmi oblíbená nástraha na pstruhy, kterým tento kousek železa opravdu chutná. Ve větších provedeních jsou plandavky zase velmi úspěšné vláčecí nástrahy na štiky a sumce.

2) Rotační třpytky

V tomto případě jde opět o plíšek ve tvaru kapky, který je ale připevněn k osičce tak, aby mohl plíšek rotovat. Rotace začíná v momentě, kdy začnete přitahovat, a odpor vody plíšek roztočí. Jde o jednu z nejklasičtějších vláčecích nástrah a na svém kontě už má nejeden kapitální úlovek.

3) Woblery

Tyto tvrdé vláčecí nástrahy zná také asi každý rybář. Vyrábějí se ze dřeva, plastu, PU pěny. Jde o napodobeninu prchající rybičky. Podle velikosti a náklonu lopatky se wobler potápí do různých hloubek. Verze wobleru Floating je plovoucí, což znamená, že buď pracuje na hladině, těsně pod ní nebo se díky lopatce zanoří hlouběji, ale po zastavení navíjení začne wobler stoupat vodním sloupcem. Další verzí je suspending, tahle verze je vznášivá, což znamená, že po zastavení navíjení zůstane wobler stát na místě. A posledním typem jsou potápivé woblery. Jak sám název napovídá, tak po vhození do vody začne tahle vláčecí nástraha propadávat vodním sloupcem.

4) Gumové nástrahy

Velmi oblíbené vláčecí nástrahy jsou gumové napodobeniny ryb a různého hmyzu. Svoji oblíbenosti vděčí asi hlavně ceně. Přece jen, když necháte ve vázce gumu za 40,-, nebolí to tolik jako třeba u wobleru, kde jsou cenovky vyšší. Gumové nástrahy se nejčastěji nastražují na jigové hlavičky, offsetové háčky nebo dvojháčky s čeburaškou. Gumy se vyrábějí v provedení s kopýtkem, twisterový ocáskem, smáčkovým ocáskem, který vypadá jako jazyk hada nebo s tzv. pintail ocáskem. Dvě poslední verze jsou zcela bez akce, a proto se musí nástraha hodně oživovat umem rybáře.

To jsou klasické vláčecí nástrahy, které zná většina rybářů, v příštím díle o vláčecích nástrahách si povíme něco o tailspinnerech, spinnerbaitech, cikádách a spinnerbaitech.

Sleva 100 Kč na 1. nákup
Slevu 100 Kč lze uplatnit pouze při nákupu nad 1 500 Kč.
    CHCI SLEVU